Само је адекватно заштићена и офарбана дрвена површина дуготрајна и служи намени а то је оно што требамо у нашем окружењу.
Спољне дрвене површине одмах после обраде заштићујемо. Наравно подразумева се да је предходно дрво квалитетно осушено у целом свом обиму. Премази треба да су што ређи и да се наносе у више слојева. Најповољније је први премаз обавити ланеним фирнезом у топлом-врућем стању, па затим два премаза лак лазурни премаз са воском.
Надаље је потребно једном или два пута годишње освежавати премаз. Уколико редовно у пролеће и јесен штитимо спољне дрвене површине лак лазурни премаз са воском додајем 20 % уљани разређивач ,
OVAKO IZGLEDA ZAPUŠTENA DRVENA POVRŠINA, ZBOG PREOKUPACIJE OVIM BLOGOM
Дрвене површине које желим да лакирам у некој боји ( као прозор у боји слонове кости за успомену на седамдесете године прошлог века ) уради се комплетна припрема. Скидање старе боје, премаз ланеним фирнезом, китовање неравнина, основна за дрво и онда права ствар ЛАКИРАНЈЕ АУТОЛАКОМ. То сам лудило видео од мог старог мајстора . Тако урађени прозори прелакирани су после скоро 40 година а и дан данас трају, добри су , солидно дихтују и јо не планирам њихову замену имају тек 50 година. Волео би да ова петокоморна пластика доживи те године !!!!