ZVUK JE DOBAR ONOLIKO KOLIKO JE DOBRA NAJSLABIJA KARIKA U LANCU OD IZVORA DO ZVUČNIKA.
Naše je da iskustvom i druženjem sa boljima od nas procenimo koja je najslabija karika i nju popravimo.
Moj stav je da se trudim da procenim gde ću sa najmanjim finansijskim ulaganjem dobiti najviše i tu ulažem. Nikada ne pucam u vrh i fensi uređaje ( iz iskustva tehnici jako brzo pada vednost a dešava se i da su pogrešan ili neprihvatljiv projekt ). Drugo radim korak po korak t.j. kupim uređaj koji me finansijki ne ptereti kada skupim dovoljno novca predhodni uređaj prodam i kupim bolji ili onaj koji meni višeodgovara
Da pođemo od prve karike u lancu a to je izvor zvuka a to je izvor zvuka
Vinil ili ploče koje se polako zaboravljaju akoje entuzijasti i dalje slušaju. Finansijski su najzahtevniji uređaj. Izvor zvukaploča je skupa zbog same izrade a i iglu treba posle određenih sati menjati uz to su jako osetljive na mehaničke povrede. O ceni autorskih prava nećemo raspravljati jer su ona ista za svaki izvor zvuka. Dobra osobina kod gramofonskih ploča je što se direktno režu i čitaju, te nema uticaja digitalizacije, što u određenim uslovima daje dobre rezultate. Gramofon i zvučnici su obično slabije karike.
Sledei izvor zvuka koji takođe polako zaboravljamo su magnetofoni, kasetofoni ili deck ovi, koriste magnetnu traku na kojoj se upisuje i čita (reprodukuje) analogni signal. Problemi sa trokom polako iste stavljaju u zaborav.
Savremeni izvor zvuka je CD na kojem je analogno-digitalnim konvertorom zvuk utisnut u obliku nula i jedinica. Reprodukcija zvuka obavlja se konvertovanjem digitalnog u analogni signal čitanjem nula i jedinica laserskim čitačem. Sistem je jako pouzdan i traži malo održavanje a dje odlične rzultate.
Kada su se devedesetih godina pojavili auto radio CD , moj poznanik ga je ugradio ustojadina i posle par nedelja počeo da se žali kako isti loše radi i preskače u toku vožnje.
O tom razmišljanju želim da navedem čitaoce ovog Bloga da razmisle šta je nabolje u sopstvenoj situaciji. Da je moj poznanik pretežno vozio stojadina po autoputu ovaj CD bi mu lego, ali po seoskim putevima sigurno ne, naravno kasnije su proizviođači taj problem rešili memorijom za nekoliko pesama unapred-
Fleš nenorije su danas jako rasprostranjene iz više razloga
- Dostupne su celoj populaci kako fizičkitako i finansijski
- Kapacitet im se povećava a cena opada
- Moućnost da sami napravimo izbor muzike
- Pouzdan i dug rad
Nedostaci fleš memorije se ogledaju u poterbi uređaja za njihovo očitavanje kao i kompetabilnost programa za čitanje podataka
Ako želimo bolji kvalitet potrebno je više memorijskog prostora i obrnuto.
Napomenu sam naš izbor muzike i tu bi dodao neko svoje iskustvo. Na na eksternom ili hard disku kompjutera ili laptopa režemo ili snimimomuzikuuvek u maksimalnom kvalitetu, t.j. u takozvanom nekomprimisanom formatu. Kada pravimo izbor muzike na flešci možemo istu rezati u nekom komprimiranom formatu ali svakako ne ispod 128kb/s.
Podaci sa fleške se čitaju digitalno analognim konvertorima koji mogu biti samostojeći ili ugrađeni u neki uređaj kao što je CD, Blu rej, pojačalo i sl.
Najnoviji trend je internet radio i muzika i to je ok ako imate dobar protok i dobar uredjaj za prijem i konvertovanje internet signala. Već bolji telefoni, tablet, notbuk,laptop uređaji daju kvalitetan zvuk odnosno signsl za pojačalo. Opet moji prijatelji ia boljih navedenih uređaja kojiDAJU VIŠE DETALJA I PROSTORNOSTI i takođe ZVUK JE PUN IMA MESO.
I dođosmo do pojačala (o kablovina ćemo na kraju)
Njihov zadatak je da slab skoro nečujan signal pojačaju i preko zvučnika dovedu do nivoa potrebnog za naš užitak.
I opet tu je nedoumica koje snage koje marke i td. Čujte pojačalo najbolje sa sopstvenim zvučnicima i odlučite. Što kaže jedan moj poznanik i muzičar i HiFi entuzijasta DAL SE POJAČALO I ZVUČNICI LJUBE. Za moje shvatanje trenutno mogu da se nađu dobra polovna i nova pojačala u rasponu od 50 do 500 evra paprema svom opredeljenju. Postoje zagovornici da su ranije bila bolja, da im je pala cena i kad se nađu očuvana to je to. Ako krećete iz nule ima sasvim dobro očuvanih kvalitetnih u rangu od 100 evra. Kasnije se to lako menja i ide na bolje .
I dođosmo do najčešće najslabije karike u lancu dobrog zvuka a to su ZVUČNICI
A oni su sami za sebe priča i posvetiću im naredni blog